Magnetická prášková metóda (MT) je metóda nedeštruktívneho testovania feromagnetických materiálov (Fe), prostredníctvom ktorej sa na materiáloch zisťujú nielen povrchové ale aj vnútorné chyby v podobe trhlín, prasklín, pórov a podobne.
Ako magnetická prášková metóda prebieha?
Zásada uskutočnenia tejto skúšobnej metódy spočíva v tom, že sa feromagnetický materiál zmagnetizuje, čím materiálom prechádzajú magnetické siločiary.
Počas skúšky dochádza k odhaleniu necelistvostí na materiály tak, že sa spomínané siločiary v mieste necelistvosti (trhliny, praskliny, póru) deformujú z dôvodu, že chyba v materiály býva nemagnetická, čím magnetické siločiary vystúpia na povrch. Táto zmena magnetických vlastností identifikuje materiálovú nedokonalosť.
Následne sa na povrch materiálu nanáša feromagnetický prášok, ktorý sa vplyvom magnetu prichytí na povrch, avšak len v mieste spomínanej nedokonalosti, čím tento prášok nedokonalosť odhalí.
Práškové častice môžu byť čierne alebo fluorescenčné, pri ktorých je nutné použiť svetlo generované UV lampou.
MT spočíva v niekoľkých krokoch:
- Pripravenie kontrolovaného materiálu (pred skúškou je potrebné materiál zbaviť nečistôt a mastnoty)
- Demagnetizácia
- Magnetizácia
- Nanesenie feromagnetického prášku
- Kontrola materiálu s cieľom identifikovať necelistvosti
- Čistenie materiálu
Aké sú výhody MT?
- Magnetická prášková metóda je rýchla a pomerne jednoduchá (s použitím správneho postupu osobami s dostatočnou kvalifikáciou na výkon tejto skúšky)
- Jej výsledky odhalenia chýb v materiáloch sú okamžité, navyše táto metóda odhaľuje nielen chyby povrchové, ale aj tie pod povrchom
- Skúške možno podrobiť objekty rôznej veľkosti
Typy testovania
Suché testovanie
Prebieha tak, že je skúšaný materiál buď nastriekaný suchým magnetickým práškom, alebo môže byť ponorený do nádoby. Suché testovanie sa odporúča v prípadoch, kedy sa neodporúča, aby bol materiál namáčaný, alebo sa testujú povrchy, ktoré sú horúce.
Mokré testovanie
Testovaný materiál sa vystavuje mokrému testovaniu. Magnetizuje sa teda v kvapalnom skupenstve. Výhodou pri mokrom testovaní je to, že veľkosť častíc prášku je menšia, čím môžu byť odhalené aj menšie necelistvosti.
V prípade záujmu využite naše služby
Ďalší článok: Nedeštruktívna kontrola oceľových lán