Oceľové laná
Oceľové laná sú vyrobené z oceľových drôtov, ktoré sa stáčajú do špirálovitých prameňov a tvoria tak silné a flexibilné laná. Ich využitie je rôzne, možno ich aplikovať v stavebníctve, logistike, námorníctve a v iných priemyselných aplikáciách, kde slúžia na zdvíhanie a ťahanie ťažkých bremien.
Oceľové laná sa vyznačujú vysokou pevnosťou a odolnosťou. S mierou ich silného zaťažovania a dlhodobou prevádzkou vzniká na lanách korózia, opotrebovanie, strata prierezu, zlomenie drôtov, zníženie priemeru a celková únava materiálu, ktorá ma za následok zníženie nosnosti lana, čo súvisí s rizikom nehody a poškodenia majetku.
Rôzne monitorovacie systémy dnes odhaľujú nedokonalosti a poškodenia v reálnom čase.
Nedeštruktívne skúšanie
Skratka NDT označuje nedeštruktívne skúšanie materiálov bez ich poškodenia alebo zničenia.
V tomto článku bližšie nazrieme aj na metódy, ktoré patria medzi nedeštruktívne a zistíme, že tieto metódy sú osvedčené aj pri skúšaní oceľových lán. Nedeštruktívna kontrola kvality oceľového lana je jednou z možností kontroly lana počas prevádzky bez poškodenia.
Práve pokrok v technike otvára možnosti detailnejšej analýzy za podstatne nižšieho obmedzenia prevádzky, čo znamená, že na prevádzkach nedochádza k zbytočným prestojom a teda aj finančným stratám.
Normu pre nedeštruktívne testovanie určuje EN ISO 9712. Podľa tejto normy spadajú pod nedeštruktívne testovania nasledujúce metódy:
- Magnetická metóda prášková (MT),
- Kapilárna metóda (PT),
- Ultrazvuková metóda (UT),
- Skúška vírivými prúdmi (ET),
- Vizuálna kontrola (VT),
- Skúška netesností (LT),
- Skúška prežarovaním (RT),
- Skúšanie akustickou emisiou (AT),
- Infračervené termografické skúšanie (TT),
- Skúšanie magnetickými rozptylovými tokmi (FT),
- Skúšanie tenzometrickým snímačom (TS).
Zdroj: Certifikačný systém

Ďalší článok: Skladovanie a životnosť oceľového lana