Práca vo výškach a nad voľnou hĺbkou patrí k činnostiam, ku ktorým sa pripisuje vysoké riziko pádu a úrazov. Aby sa táto práca zabezpečila čo najviac, vyžaduje si dodržiavanie určitých opatrení, predpisov, ale aj vhodného vybavenia a vyškolenia pracovníkov.
K prácam vo výškach a nad voľnou hĺbkou patrí práca na strechách, lešeniach, rebríkoch, stožiaroch, žeriavoch alebo iných vyvýšených konštrukciách.
V tomto článku bližšie nazrieme na osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré zabezpečujú ochranu pracovníkov proti pádom z výšky.
Hlavné typy OOPP proti pádu
Bezpečnostný postroj
Patrí medzi základné komponenty systému ochrany proti pádu. Princíp je založený na rozložený sily pádu na telo pracovníka, aby sa predišlo a minimalizovalo riziko zranenia.
Tlmič pádu
Používa sa na zmiernenie sily, ktorá pôsobí na telo pri zachytení pádu. Tlmič je integrovaný s lanom alebo zachytávacím systémom.
Zachytávacie systémy
Medzi ktoré patrí napríklad zachytávacie lano, ktoré sa používa na pripojenie pracovníka k pevnému bodu, alebo samonavíjacie zariadenie, ktoré sa automaticky navíja a uvoľňuje podľa pohybu pracovníka. Tiež sem patrí polohovacie lano, ktoré sa používa na stabilizáciu pracovníka pri práci.
Kotviace zariadenia
Umožňujú bezpečné pripevnenie systémov ochrany proti pádu. Môžu byť trvalé alebo prenosné.
Bezpečnostná prilba
Chráni hlavu pracovníka pred údermi a padajúcimi predmetmi.
Zachytávacie siete
Používajú sa na ochranu pracovníkov pod pracovnou zónou alebo na ich zachytenie pri páde.
Zásady používania OOPP
V prvom rade musíte učiniť správny výber OOPP, ktorý musí byť vybraný na základe druhu práce, výšky a prostredia.
Po výbere toho správneho ochranného prostriedku nasleduje jeho kontrola pred každým použitím a taktiež dodržiavanie pravidelnej údržby a správneho skladovania.
Ďalej k zásadám používania OOPP zaraďujeme správne kotvenie k pevným bodom, ktoré sú certifikované na zachytenie zaťaženia.
Všetci pracovníci musia byť zaškolení na správne používanie OOPP a pri každej práci vo výškach treba dbať aj na pripravený plán záchrany pracovníka pri páde.
Ďalší článok: Práca vo výškach z pohľadu BOZP
Kedy tieto OOPP použiť?
- práci vo výškach a nad priehlbňami,
- práci na lešení,
- montáži lešení,
- práci na pracovných plošinách, v korunách stromov.
- výsuvných rebríkoch,
- v korunách stromov.
Nezabúdajte na kontrolu týchto pracovných bezpečnostných pomôcok, aby bol dodržaný jeho bezchybný stav, schopný bezpečnej prevádzke.
Naša ponuka systémov proti pádu a bezpečnostného vybavenia, s ktorou minimalizujete riziká: Bezpečnosť pri práci vo výškach